Ako si pripomínať svoju históriu?

Autor: Eduard Kladiva | 27.2.2011 o 14:45 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  2025x

Svedomie je svoje poznanie, ktorým clovek seba samého zná a je-li vinen hriechom a vie rozpoznávať, je-li hriech či nie je (Mistr Jan Hus, katolícky kazateľ, v knihe Dcerka).

História je svedomím spoločnosti a spôsob, akým si ju spoločnosť pripomína, je jej tvárou.


Včera, 26. februára 2011, uplynulo 650 rokov od narodenia českého kráľa Václava IV.. Ani by som nevedel, keby nie Český rozhlas, ktorý pripravil rozkošné pripomenutie si tejto udalosti.

Proměny ledňáčka v Bibli Václava IV (Premeny rybárika v Biblii Václava IV).

Vaclav IV., král český a cisár rímsky

prevzaté z www.rozhlas.cz, Foto Národní muzeum Praha


Dnes uplynulo 90 rokov od dňa, kedy sa Ján Vojtaššák ako jeden z trojice prvých biskupov vysvätených v samostatnom Československu, ujal úradu spišského biskupa v roku 1921. Ani by som o tom nevedel, keby nie Katolícka církev na Slovensku, ktorá sa obrátila k svojim veriacim listom.

Pastiersky list z príležitosti 90. výročia uvedenia Jána Vojtaššáka do úradu spišského diecézneho biskupa

Ján Vojtaššák, biskup spišský

prevzaté zo serveru  www.swaton.sk


Ponechajme teraz bokom historické úspechy a neúspechy českého kráľa Václava IV., ktorý podporoval katolíckeho kazatela Mistra Jana Husa v jeho vystúpeniach proti hospodárskej hrabivosti stredovekej katolíckej cirkvi, ponechajme bokom úspechy a neúspechy spišského biskupa Jána Vojtaššáka a jeho vystúpenia v kritických chvíľach života slovenskej spoločnosti. Nie je pochýb, že král Václav IV. má svoje významné miesto v dejinách českého národa, nie je pochýb, že Ján Vojtaššák patrí k významným osobnostiam moderných dejín katolickej cirkvi na Slovensku.

Všimnime si spôsob, akým si dve rôznorodné spoločnosti, liberálna a katolícka, pripomínajú svoje osobnosti. Nemecká obrázková biblia vypracovaná na príkaz kráľa Václava IV. je nielen brilantnou ukážkou vrcholného stredovekého iluminátorstva, ale aj cenným historickým dokumentom zobrazujúcim vtedajšie reálie všedného života. Pastiersky list je výzva a poučenie, ktoré zvestuje pastier svojim veriacim v kostoloch. Okrem iného sa v ňom píše:

Bratia a sestry! Zlý duch, ktorý celým svojim bytím nenávidí Krista a jeho Cirkev, má vždy ten istý cieľ, používa tie isté metódy, iba v obmenenej forme. Ten liberalizmus, ktorý sa presadzoval po vzniku ČSR, ako som už spomenul, presadzuje sa aj dnes. Predovšetkým vždy klame. Ľuďom predkladá falošné šťastie, zamieňa hodnoty, sľubuje titanskú moc – Budete ako Boh – a nakoniec nechá človeka zraneného na duši tak, že mu je ťažko nájsť znova cestu k Bohu. Našťastie je tu Kristus a jeho Cirkev, ktorá je vždy pripravená pomôcť a ukázať cestu k pravému šťastiu.

Všimnime si ten "zlý duch liberálneho štátu", ktorý umožnil českým poslucháčom bližšie spoznať bibliu svojho kráľa (a rímskeho cisára), ten istý "zlý duch", ktorý vytvoril podmienky pre vznik samostatnej katolíckej cirkvi na Slovensku a pánovi Vojtaššákovi ponúkol príležitosť stať sa spišským biskupom. Ten "zlý duch liberálneho štátu" dnes vyzýva Katolícku církev na Slovensku, aby rokovala o vymanení sa svojich kňazov z područia samostatného slovenského štátu. Aby sa odlúčila od liberálného štátu, pre ktorý nevie nájsť pekné slovo ani v deň svojej slávnosti a vyzýva svojich veriacich: 

"neprispôsobujme sa tomuto liberálnemu svetu ani zmýšľaním ani životom"

Možno sa raz Katolícka církev na Slovensku ozaj odlúči od liberálneho slovenského štátu a Slovenský rozhlas si bude pripomínať historickú bibliu skrze rybárika riečného. Nevinného tvora, ktorý je pre niekoho vtáčikom speváčikom, pre iného Božím stvorením.

lednacek.jpg

prevzaté z www.biolib.cz, foto: Silvestr Szabó

 

Fotografia v perexu - obraz neznámeho maliara "Upálenie Mistra Jána Husa", pred rokom 1486, Rímskokatolická farnosť Trmice

Venované Jozefovi Červeňovi, katolíckemu kňazovi, ktorý sa mi pred niekoľkými dňami sťažoval, že sa na svojom blogu málo venujem náboženským otázkam.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Peter Lipa: Moje skutočné meno bolo pre mňa nebezpečné

Peter Lipa oslavuje 75 rokov. Hovorí, že pri živote ho drží záujem o hudbu

AUTO

Povinná výbava nových áut sa o tri roky výrazne zmení

Európska komisia zverejnila kompletný zoznam novej povinnej výbavy.

ŽENA

Kráľovská svadba: Hlavnou silou bola Meghan, šou si ukradol biskup

Všetko dôležité, čo sa udialo na svadbe.


Už ste čítali?