Daryl Cagle a Shooty putujú po Slovensku

Autor: Eduard Kladiva | 30.10.2010 o 13:30 | Karma článku: 9,11 | Prečítané:  2888x

Náhlil som sa po banskobystrickom námestí, keď sa mi do cesty postavila hradba z bielych trojuhoľníkových stojanov pokreslených dajakými čarbanicami. Výstava? Svojský protest? Nedalo sa prejsť bez zastavenia, a keď už som zastal a prizrel sa, stisol som zopár razy spúšť fotoaparátu a prinášam správu, čo som zhliadol a zistil.

imgp3354_rf530.jpg

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických na Slovensku a občianske združenie OZ Euforion pripravili spoločnú výstavu politických karikatúr dvoch umelcov, Martina Šútovca (Shootyho) zo Slovenska a Daryla Caglea z USA. Martin Šútovec je slovenským čitateľom dobre známy ako karikaturista vďaka jeho dlhoročnému pôsobeniu v deníku SME a možno menej známy ako politicky aktivista, napríklad naposledy z jeho negativistickej billboardovej kampane v tohtoročných parlamentných voľbách.

Daryl Cagle
Daryl Cagle

Martin Shooty Šútovec
Martin Shooty Šútovec

Daryl Cagle je jedným z najznámejších politických karikaturistov v USA. Na rozdiel od svojho slovenského kolegu sa neangažuje politicky, ale spoločensky a odborne. Narodil sa v roku 1956, študoval biológiu na University California v Santa Barbare, ale rozhodl sa živiť kreslením. V New Yorku začínal v spoločnosti Muppets Inc. u Jima Hensona, ktorý vytvoril svetoznáme bábky - muppetkov. Odtiaľ odišiel do Honolulu a kreslil najskôr pre havajské noviny „Midweek newspaper“ a potom pre Honolulu Advertiser, najvýznačnejší deník tohto ostrovného štátu. V 90.tych rokoch pracoval pre Tribune Media Services a od roku 2000 pre spoločnosť Slate a jej server slate.com. V roku 2005 zakotvil v spoločnosti MSNBC. Vo svojej kariére ilustroval mnoho kníh, časopisov, kalendárov, letákov a ďalších publikácií. Pre MSNBC.com píše aj blogy.

imgpcagle_r530.jpg

V roku 2001 založil spoločnosť Cagle Cartoons, Inc., ktorá zastupuje polstovku karikaturistov a politických komentátorov, rozširuje ich výtvory do skoro tisícky novín a časopisov nielen v USA, ale aj v Kanade a spriatelených štátoch Latinskej Ameriky. Zostavuje a vydáva kníhy karikatúr, napríklad v knihe „The Big Book of Bush Cartoons“ Daryl Cagle zhromaždil karikatúry G. W. Busha juniora počas jeho vlády v Bielom dome a vytvoril tak osobitný historický prierez americkou politikou daného obdobia. Ako editor vydáva Daryl Cagle spolu s Brianom Fairringtonom aj ročenku politických karikatúr The Best Political Cartoons of the Year. Daryl Cagle je tiež prezidentom združenia karikaturistov National Cartoonists Society.

imgp3362_rf530r.jpg

Pouličná výstava „DARYL CAGLE A SHOOTY“ prezentuje 21 karikatúr s politickou a spoločenskou tematikou umiestnených na 7 stojanoch, ôsmy stojan prináša základné informácie o výstave a usporiadateľoch. Poslanie výstavy je najlepšie sformulované v použitom výroku slávneho amerického herca a komika Boba Hopa: „Jednou z našich najväčších slobôd je možnosť robiť si vtipy na účet svojej vlády“.

imgp3358_rf530.jpg

Karikatúry budú putovať po desiatich slovenských mestách až do septembra 2011. Z Banskej Bystrice sa výstava po 9. novembri presunie do Žiliny. Začiatkom decembra uvidia výstavu obyvatelia Trnavy a po nich aj Bratislavy. V apríli 2011 zavíta návšteva najskôr do Košíc, odkiaľ bude pokračovať do Prešova. V máji 2011 sa presunie do Martina, v júli do Trenčína, v auguste sa zúčastní Kremnických gagov a svoje putovanie zakončí v septembri 2011 v Nitre.

imgp3365_rf530.jpg

K pochopeniu a celkovému porozumeniu odkazu politickej karikatúry je potrebné spravidla dobre poznať širšie historické a spoločenské podmienky, v ktorých konkrétna karikatúra vznikla a na ktorú politickú alebo spoločenskú udalosť reagovala. V tomto má Shooty výhodu u slovenských návštevníkov, lebo kto nesleduje detailne americkú politickú scénu, môže mať problém pochopiť niektoré vystavené práce Daryla Cagleho. Na oplátku získa príležitosť hľadať vlastnú interpretáciu obrázku. Výstava tak môže okoloidúceho nielen prinútiť sa zastaviť, ale sa aj zamyslieť nad spoločenskými súvislosťami. 

Keďže je výstava umiestnená volne na námestí alebo na ulici, je prístupná každému a jej pozeranie je zdarma. Autor preto nemôže byť podozrievaný, že svoju správu napísal ako odmenu za vstupenky na toto podujatie. Jednoducho išiel okolo a keďže nepršalo, zastavil sa. Odporúča aj vám. 

Foto: Eduard Kladiva. Portrét Daryla Cogleho prevzatý z www.comic-con.org, Martina Šútovca z www.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?