reklama

Posledné dva dni v Banskej Bystrici

Už iba túto sobotu a nedeľu si môžu obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice pozrieť výstavu „Slovenská cesta do mikrokozmu“, ktorá informuje o Európskej organizácii pre jadrový výskum CERN pri Ženeve a o spolupráci Slovenska v medzinárodnom fyzikálnom výskume na najväčšom urýchľovači častíc LHC.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Výstava je prístupná v Múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici (Kapitulská 23) do nedele 31.10. 2010 v čase od 9.00 do 16:00. Vstup na výstavu je zdarma.

Výstava informuje o CERN
Výstava informuje o CERN 

Výstava ukazuje, akým spôsobom prispeli slovenskí vedci do fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE, vystavené sú časti prístrojov, vzorky detektorov a elektronických modulov, ktoré sa používajú v týchto špičkových experimentoch k registrácii častíc a meraniu ich vlastností. Na paneloch a vo vitrínach možno vidieť tiež príklady úspešnej spolupráce slovenských organizácií s CERN v ďalších oblastiach - od vývoja a dodávok špičkových zariadení až po vzdelávanie študentov stredných škôl.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vystavené sú časti detektorov a elektroniky
Vystavené sú časti detektorov a elektroniky 

Koho unaví množstvo informácií na paneloch, môže sa pohodlne usadiť a pozrieť si rôzne vedecko-populárne filmy o CERN, urýchľovačoch aj vedeckých experimentoch alebo si zaspievať pesničku o fyzikoch a urýchľovači. Prostredníctvom internetového pripojenia sa možno pozrieť priamo do CERN na aktuálne dianie na urýchľovači či nakuknúť vedcom pod pokrievku na jednotlivých vedeckých experimentoch.

Ako sa dotknúť 80 tisíc voltov
Ako sa dotknúť 80 tisíc voltov 

Lektori na výstave predvádzajú zaujímavé fyzikálne pokusy s vysokým napätím, elektromagnetickými vlnami, s rádioaktívnym a svetelným žiarením. Žiaľ, generátor elektromagnetických vĺn nevydržal intenzívnu prevádzku v Banskej Bystrici a čaká na opravu. Van de Graafov generátor vysokého napätia, o ktorý bol vždy najväčší záujem, ale môže poskytnúť množstvo zážitkov. Kde inde sa môžete bezpečne dotýkať elektrického napätia osemdesiat tisíc voltov a hádzať rukou elektrické výboje na kamarátov? Pravda, všetko len pod odborným dohľadom lektorov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Model urýchľovačov v CERN
Model urýchľovačov v CERN 

V časti výstavy venovanej projektu Mikrokozmos sú vystavené aj výtvarné práce študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky a modely experimentálnych zariadení, ktoré vytvorili študenti stredných škôl. V Banskej Bystrici sme prvý raz predstavili model urýchľovacieho komplexu v CERN, ktorý sám navrhol aj vyrobil študent Gymnázium sv. košických mučeníkov v Košiciach Patrik Paugsch. Svietiaci model ukazuje názorne zložitú cestu protónov celým procesom urýchľovania na rekordnú energiu.

Aj samotná výstava vznikala postupne v spolupráci vedcov so študentmi stredných a vysokých škôl. Študenti navrhli logo výstavy aj logo projektu, grafické riešenie aj spracovanie jednotlivých panelov, pripravili papierové modely experimentálnych zariadení urýchľovača a detektorov, sprevádzali výstavou a zabezpečovali jej každodennú prevádzku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Dr. Tomášik prednáša o prapolievke
Dr. Tomášik prednáša o prapolievke 

Vždy štvrtok po obede sa na výstave konala populárno-vedecká prednáška o fyzikálnom výskume na urýchľovači LHC. V Banskej Bystrici si štyri prednášky vypočuli cez dve stovky záujemcov o fyziku. Odzneli nasledujúce prednášky: 
7. 10. Ako funguje urýchľovač a detektor častíc - RNDr. Eduard Kladiva, CSc.
14. 10. Z čoho sa skladá náš svet - Dr. Boris Tomášik
21. 10. Atlas - najväčší detektor častíc na svete - RNDr. Pavol Striženec, CSc.
28. 10. Prapolievka, alebo ako sa varí raný vesmír - Dr. Boris Tomášik


Prof. Markus Nordberg, hlavný koordinátor experimentu ATLAS pre zdroje


Lektormi na výstave sú študenti banskobystrických a zvolenských škôl

Banská Bystrica je poslednou zastávkou výstavy „Slovenská cesta do mikrokozmu“ na jej putovaní po univerzitných mestách Slovenska. V uplynulých dvoch rokoch ju mali možnosť vidieť obyvatelia Košíc, Bratislavy, Žiliny, Prešova a Banskej Bystrice. Celkovo výstavu navštívilo viac ako 13 tisíc ľudí, prevážne študentov stredných škôl. Na prvej zastávke v Košiciach si výstavu pozreli vedúci predstavitelia Slovenskej akadémie vied vrátane predsedu SAV, prof. RNDr. Jaromíra Pastoreka, DrSc.. Na poslednej štaci v Banskej Bystrici zasa zavítali na výstavu vedúci predstavitelia najväčšieho vedeckého experimentu na svete, experimentu ATLAS v CERN.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hrať sa, diskutovať, spoznávať
Hrať sa, diskutovať, spoznávať 

V čase, kedy výstava putovala po Slovensku, sa Veľký hadrónový urýchľovač častíc (LHC) pri Ženeve postupne uvádzal do prevádzky. Od konca marca tohto roku na ňom vedci z celého sveta sledujú zrážky protónov pri rekordnej energii 3,5 TeV proti 3,5 TeV. Zo svojich meraní už publikovali mnoho vedeckých výsledkov. Na najväčšie objavy ale bude musieť urýchľovač pracovať ešte minimálne rok, aj keď intenzita zväzkov častíc sa postupne zvyšuje. V rámci experimentu ATLAS sa na výskume zrážok protónov podieľajú aj vedci z Košíc a Bratislavy.

V tejto dobe sa urýchľovací komplex v CERN pripravuje na zmenu režimu, kedy miesto protónov bude urýchľovať ťažké jadrá olova. Na tieto zrážky sa špecializuje experiment ALICE, na ktorom sa takisto zúčastňujú slovenskí vedci. Hlavným hitom tohto experimentu je štúdium kvarkovo-gluónovej plazmy.

Experimenty, na ktoré treba siahnuť
Experimenty, na ktoré treba siahnuť 

Teoretickému štúdiu fyzikálnych javov, ktoré bude skúmať experiment ALICE, sa venuje aj Boris Tomášik, teoretický fyzik z Univerzity v Banskej Bystrici, ktorý pomáhal pri výstave v Banskej Bystrici spolu s ďalšími pracovníkmi Katedry fyziky pod vedením PaedDr. Miriam Spodniakovej Pfefferovej, PhD. Účinnú podporu výstave poskytol aj prorektor pre rozvoj a informatizáciu UMB prof. RNDr. Stanislav Holec, PhD. Katedra fyziky pripravila na výstavu interaktívne fyzikálne experimenty, ktoré si návštevníci mohli sami vyskúšať bez dozoru lektorov. Vystavovala tiež odborné a pedagogické publikácie členov katedry.

Lektor predvádza zmiešavanie farieb
Lektor predvádza zmiešavanie farieb 

Výstava „Slovenská cesta do mikrokozmu“ bola pripravená a prezentovaná ako súčasť popularizačného projektu Mikrokozmos, ktorý podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja SR (APVV). Podpora z APVV tento rok končí a pred nami stojí úkol nájsť prostriedky na ďalšie využitie výstavy v nasledujúcich rokoch. Radi by sme výstavu o CERN a urýchľovači LHC ukázali aj v menších mestách, aby hlavne študenti ale aj široká verejnosť mohli na vlastné oči uvidieť, kam idú verejné prostriedky a aký je prínos spolupráce s CERN pre Slovensko a takisto si mohli sami overiť, že fyzikálny výskum na urýchľovači LHC je bezpečný a žiadna katastrofa od neho zemeguli nehrozí. Takisto by sme radi obohatili ponuku fyzikálnych pokusov o moderné a nezvyčajné demonštrácie. Lepšie je raz vidieť, ako sto razy čítať a lepšie si raz vyskúšať vlastnou rukou, ako desať razy pozerať film.

Eduard Kladiva

Eduard Kladiva

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

robotník vo vede, dobrodruh na dôchodku, insitný fotograf, papučový jaskyniar, teoretický romantik.Jednou vetou na Twitteri Zoznam autorových rubrík:  MikrokozmosLHC a CERNUdalosti vo vedeSvet vzdelávaniaPodzemný svetKošické zaujímavostiDotyky s umenímVýlety do minulostiSvet úvahSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu