Čaro podzemia

Autor: Eduard Kladiva | 30.7.2010 o 11:45 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  3331x

Nezvyčajnú výstavu fotografií otvorili včera, 29. júla 2010, v Košiciach. Fotograf a jaskyniar Pavol Kočiš v kolekcii 40 veľkých farebných fotografií predstavuje málo známy tajomný svet podzemných jaskýň a činnosť jaskyniarov pri jeho objavovaní a ochrane. Vernisáže sa zúčastnilo odhadom päťdesiat fotografov, jaskyniarov a ďalších záujemcov, emocionálny zážitok z fotografií vhodným spôsobom umocnila živá hudba inšpirovaná vystavenými fotografiami. Oficiálne výstavu otvoril Doc. RNDr. Zdenko Hochmuth, CSc. zo Slovenskej speleologickej spoločnosti.

Micula

Jaskyne poznáme spravidla iba z dokumentárnych filmov v pohodlí svojej obývačky alebo z bezpečia betónového chodníka v sprístupnenej jaskyni. Výstava fotografii "Čaro podzemia" predstavuje jaskyne a priepasti z pohľadu amatérskych jaskyniarov, ktorí svojou odvahou a tvrdou prácou odkrývajú neznáme priestory a ako prví prenikajú do tajomných chrámov podzemnej prírody. Paľo Kočiš ako dlhoročný aktívny jaskyniar a skúsený fotograf pozná nebezpečný a nevľúdny jaskynný svet doslova na vlastnej koži, nie raz riskoval zdravie aj život pre poznanie či ochranu svojbytného sveta krasových jaskýň. Ovláda spôsoby a metódy prieskumu a výskumu jaskýň, nebojí sa tvrdej driny v tme, zime a blate, ale súčasne citlivo vníma aj emocionálne a estetické pôsobenie podzemnej prírody na človeka.

35_372.jpg jashdr1z

Vystavené fotografie využíva Paľo Kočiš nielen ako médium dokumentácie konkrétnych jaskynných objektov, ale použitím emocionálne ladených prvkov pôsobí nevtieravo na diváka a odovzdáva mu v podtextu obsiahnutý zmysel objavovania neprístupných jaskýň. Autor šikovne vytvára zložité osvetlenie scény, aby odhalil a nenápadne zdôraznil napätie okamihu, nebezpečnosť prostredia či adrenalín aktérov. V iných obrazoch naopak pracuje so svetlom a farbou tak, aby chladné a nevľúdne prostredie jaskýň obohatil o teplo ľudskej prítomnosti alebo naopak ukázal monumentálnosť, divokosť či dramatickú plasticitu podzemných priestorov. Bizarné formy skál vytvorené prírodou podľa zložitých zákonitostí geológie a hydrológie autor umne zaraďuje do svojich obrazov ako kulisy alebo ako centrálne figúry nesúce umelecky odkaz. Z bezcitného nerastného sveta podzemných chodieb vytvára živé scenérie, ktoré nútia zamyslieť sa nad hranicami medzi krehkosťou a divokosťou, jemnosťou a drsnosťou, odvahou a opatrnosťou.

IMG_0513u Betlehem

Jaskyniarska fotografia má oproti pozemskej množstvo špecifík. Fotograf je obmedzený náročnosťou či dokonca nedostupnosťou terénu. Podľa zákona schválnosti práve miesto neprístupné aj pomocou techniky ponúka najvhodnejší uhol pre kompozíciu či osvetlenie scény. Jaskynný fotograf musí poznať aj nezvyklé vlastnosti hornín, ktoré odrážajú či pohlcujú svetlo celkom inak, ako sme navyknutí na povrchu. Musí sa popasovať aj s náročnými podmienkami pohybu v divokých jaskyniach, s prostredím nebezpečným pre človeka aj pre fotografickú techniku. Tma, chlad, bahno, šmýkajúce sa steny, skaly hroziace zrútením, striekajúca voda - to všetko trápi umelca pri jeho tvorení obrazu. Na realizácii jediného snímku sa často zúčastňuje celý kolektív obetavých kamarátov, ktorí prenášajú vybavenie, nasvecujú scénu alebo pózujú v krkolomných pozíciách zavesení na lane alebo stojaci v ľadovej vode desiatky minút, kým fotograf všetkých rozmiestni, preverí, spraví niekoľko záberov. Jaskynný fotograf je teda nielen kompozítor obrazu, ale ešte viac režisér deja.

haj04

Ing. Pavol Kočiš (nar. 1966) sa fotografiou zaoberá od čias štúdia na Elektrotechnickej fakulte v Košiciach. Je členom Slovenskej speleologickej spoločnosti aj Rumunskej speleologickej federácie. Dlhé roky patri k najlepším slovenským fotografom jaskýň a pravidelne obsadzuje prvé miesta na súťažiach a výstavách jaskyniarskych fotografií na Slovensku aj v zahraničí (Speleofotografia na Slovensku, Speoarta a Fotografie anului in speologie v Rumunsku, Konkurs fotografii jaskiniovej v Poľsku). 
Vo svojej tvorbe sa P. Kočiš venuje aj pozemským témam. Svoju emotívnu štúdiu života rumunských Slovákov „Zabudnutí Slováci“ už vystavoval v Košiciach, v Poľsku aj Rumunsku a vydal tiež knižne pod názvom Obloha v ľuďoch rozliata. Jeho fotografie sa pravidelne objavujú na súťažno-výstavných podujatiach regionálneho, celoštátneho i medzinárodného významu. Pavol Kočiš je členom umeleckého kolektívu Fotoklub NOVA v Košiciach, kde v súčasnosti pôsobí ako predseda. V roku 2009 získal medzinárodný fotografický titul AFIAP.

drien25uz

Výstava fotografií verejnosti neprístupných jaskýň, prevážne zo Slovenska a Rumunska, nazvaná „Čaro podzemia“, je k videniu v priestoroch Fotogalérie NOVA na Hlavnej 48 v Košiciach do 26. augusta 2010. Vstup na výstavu je zdarma.

 

Pozn. Autor fotografií: Ing. Pavol Kočiš. Ďalšie šírenie iba so súhlasom autora.
Pre prezentáciu na stránke museli byť fotografie upravené, čím mohlo dôjsť k zhoršeniu ich farebného podania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?