Imaginácie, tentoraz matematicko-fyzikálne

Autor: Eduard Kladiva | 8.7.2010 o 13:15 | Karma článku: 9,89 | Prečítané:  2537x

Nie je jednoduché skĺbiť svet vedy a umenia a vyjadriť ho jednotný v umeleckom diele. Umelec nie je vedec, aby rozumel obsahu vzorcov a vedec sa nedokáže povzniesť nad svoj výtvor a pokriviť ho do fantazijného sveta umelcova.

Väčšina umelcov využíva vo svojich dielach bežné predmety, ktoré poznáme zo všedného života, dáva im vlastnú interpretáciu a vlastné vnímanie, ktoré sa ako diváci snažíme pochopiť. Často sa niekomu darí objaviť umelcov úmysel alebo nájsť v diele vlastnú myšlienku len preto, že vyobrazené predmety, pocity, príbehy či pohľady v určitej forme vie dobre spojiť s predmetmi a zážitkami zo svojho života. Ako ale vyjadriť svet vzorcov, matematických poučiek alebo fyzikálnych teórií, keď ich obyčajný návštevník výstavy často ani nestretol a už vôbec nepozná ich účel a zmysel?

Jitka Brůnová-Lachmann Grafika

Túto neľahkú úlohu sa niekoľko rokov pokúša riešiť umelkyňa pochádzajúca z Moravy, presnejšie z Hanej, ktorá vyštudovala matematiku a fyziku na Prírodovedeckej fakulte v Olomouci, pracovala ako stredoškolská učiteľka na rôznych školách a desiatky rokov aktívne pôsobila v Jednote československých matematikov a fyzikov - RNDr. Jitka Brůnová-Lachmann. Popri pôsobení v exaktných vedách – matematike a fyzike - prejavovala paní Jitka svoje umelecké cítenie v obrazoch aj v poézii. Diela inšpirované svetom vedy vystavovala doma aj v zahraničí, často aj na akademickej pôde a niekedy aj ako zaujímavé a príjemné osvieženie vedeckých podujatí.

Pocta Petzvalovi

Pocta Petzvalovi (Jitka Brůnová-Lachmann)

Vo svojej tvorbe sa paní Jitka Brůnová-Lachmann nesústreďuje iba na svet fyziky a matematiky, ale inšpiruje sa aj rodinou a svojimi priateľmi alebo poéziou. Ilustruje knihy a publikuje básne. Z posledných význačnejších počinov autorky možno spomenúť napríklad jej tohtoročnú výstavu "Pocta Jiřímu Wolkrovi" v meste Prostějov, inšpirovanú Wolkerovou poéziou, výstavu v Galérii Étienne de Causans na Rue de la Seine v Paríži v roku 2009 zaoberajúcu sa svetlom alebo výstavu "Pocta Theodoru Hanschovi" pred 3 rokmi pripravenú v spolupráci s Akadémiou vied ČR v Prahe.

Tichá ozvena svetla

Tichá ozvena svetla (Jitka Brůnová-Lachmann)

Výstava Matematicko-fyzikálne imaginácie výtvarníčky a fyzičky Jitky Brůnovej-Lachmann v Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach taktiež súvisí s význačnou vedeckou konferenciou CSMAG – medzinárodnou konferenciou o magnetizme, ktorá sa v týchto dňoch koná práve v Košiciach. Organizačne výstavu zabezpečila RNDr. Mária Zentková, CSc. z Ústavu experimentálnej fyziky SAV s pomocou pracovníkov STM a skromného príspevku autora článku.

Demonštrácia fyzikálnych pokusov

Demonštrácia fyzikálnych pokusov

Výstavu slávnostne otvorili včera večer riaditeľ Slovenského technického múzea Ing. Eugen Labanič a zástupca Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied prof. RNDr. Peter Samuely, DrSc. v prítomnosti autorky obrazov. Na vernisáži sa zúčastnili aj fyzici zo Slovenska, Česka, Poľska a Slovinska. Zaujímavé fyzikálne experimenty demonštrovali Bc. Lenka Ducárová s obrovskými bublinami (niektorých účastníkov sa do nich podarilo aj zatvoriť) a Bc. Michal Figura s gyroskopom, vysokým napätím, pádom magnetov cez tenké rúry a ďalšími efektmi. Účastníci vernisáže si prezreli aj stabilné expozície múzea – Sieň elektrických výbojov a Expozíciu dejín fyziky. Samotná výstava je sprístupnená v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej 88 od 8. do 25. júla 2010.

Deti v bubline Majka v bubline

Bublinové čarovanie

Výstavu Jitky Brůnovej-Lachmann Matematicko-fyzikálne imaginácie samozrejme nemožno posudzovať ako čisto umelecký počin, keďže výtvarníčka sa predovšetkým usiluje nájsť most medzi racionálnym svetom matematiky a fyziky a emotívnym pôsobením umeleckého diela. Most, ktorý má spájať oba brehy a nie ich oddeľovať, ktorý nemá potláčať jednu zložku diela na úkor druhej – rozumovú ani emotívnu. Autorka využíva symboly, ktoré sú dôverné známe vedcom, na laikov ale pôsobia tajomne a možno až odťažito. Výstava napríklad obsahuje obrazy inšpirované kvantovou fyzikou, ktorá je podľa umelkyne vlastne teóriou o svetle a svetlo je základom nášho života a základným výrazovým prostriedkom v umení. Viacero obrazov je inšpirovaných optikou, v diele autorky nájdeme ale aj zobrazenie Veľkého tresku alebo urýchlovačov častic.

Účastníci vernisáže

Účastníci vernisáže

S niektorými vedeckými pojmami spojenými s konkrétnymi obrazmi sa návštevníci výstavy možno už stretli vo vedecko-populárnych knihách o vesmíru a modernej fyzike a niektorí možno aj na výstave a na prednáškach o výskume na najnovšom urýchľovači častíc LHC, ktoré boli pripravené v rámci projektu Mikrokozmos. Na výstavu a obrazy Jitky Brůnovej-Lachmann tak vlastne môžeme pozerať ako na osobitnú formu popularizácie najmodernejšieho fyzikálneho výskumu umeleckými prostriedkami – formu, akú sme v Košiciach zatiaľ ešte nemali možnosť vidieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?