Košické imaginácie

Autor: Eduard Kladiva | 10.6.2010 o 22:22 | (upravené 10.6.2010 o 22:33) Karma článku: 11,06 | Prečítané:  3442x

Košice v týchto dňoch zažívajú zaujímavý umelecký projekt. V Mestskom parku pri železničnej stanici, kde zvyčajne možno stretnúť len postávajúcich psíčkárov, túliace sa páriky zaľúbených a polehávajúce skupinky hlasných spoluobčanov, sa od utorka každý večer dejú čudné veci.

Keď sa slnko skryje za hradbu hôr na západ od Košíc a tma sa začne prikrádať do mesta, v Mestskom parku neďaleko altánku ožíva staré trhovisko. Zopár trhovcov vyloží svoj tovar a ponúka na predaj divákom prilákaným reklamou na divadelné predstavenie. Potom sa pri altánku zjavia vysoké postavy v dobových kostýmoch na chodúľoch, korzujúce a zvítavajúce sa s prichádzajúcimi návštevníkmi. Dlho sa nič nedeje, kováč stále poklepkáva po rozžeravenej podkove, návštevníci prechádzajú od stánku k stánku a rad na nápoje sa pomaly posúva. Oceľové konštrukcie v korunách stromov a neďaleké pódium ale dokazujú, že sme na správnom mieste, že hádam sa tu ozaj odohrá sľubované predstavenie. Netušíme, že už dávno hrajú a my sami sme sa nedovjak stali hercami na scéne trhoviska spolu s postavami v dobových kostýmoch motkajúcimi sa pomedzi nami divákmi.

Trhovisko pred predstavením

Kupujte helmice

Zvítavanie s divákmi

Zaznie hlas z reproduktorov, ktorý pozýva na premietanie obrázkov Košíc z prvej polovice minulého storočia a rozpráva začiatok príbehu o rodine z cirkusového prostredia. Po skončení projekcie sa treba presunúť nazad na trhovisko, kde sa rozohrávajú úvodné scény. Ešte nezorientovaný kráčam pokojne a tak miesto, odkiaľ by bolo vidno na stred trhoviska, sa mi už neujde. Musím sa uspokojiť s výhľadom od jedného z krámikov poza chrbty muzikantov. Na trhovisku sa zatiaľ odohráva pouličná bitka, ktorá prechádza v súboj na meče.

Úvodné premietanie

Čosi sa deje na trhovisku

Nasleduje vzdušná akrobacia na pásoch textílie zavesených vysoko na konštrukcii. Už poučený sa ponáhľam k scéne. Je obdivuhodné, ako sa umelci dokážu na tom kúsku tkaniny udržať a ešte vytvárať poetické figúry. Niekedy sa zdá, akoby pre nich neplatila zemská príťažlivosť, ľahko plachtia vzduchom a rozohrávajú úžasný tanec. Právom im patrí potlesk na otvorenej scéne.

Akrobacia vo vzduchu Akrobacia vo vzduchu
Akrobacia vo vzduchu Akrobacia vo vzduchu

Akrobacia sa končí, svetla hasnú a v tme vedie divákov ukrajinský zbor k ďalšiemu dejisku príbehu. Na trhovisko vcvála ozajstný kovboj mávajúci lasom a strieľajúci z pištole. Vraj samotný Buffalo Bill navštívil Košice. Spraví niekoľko kolečiek okolo trhoviska a predvedie podliezanie pod koňom. Práca s lasom mu dnes veľmi neide. Uniká mi niť príbehu, ale dobre, keď kovboj, tak kovboj.

Zbor vedie divákov

Buffalo Bill v Košiciach

Nasleduje ďalšia vzdušná akrobacia, tentoraz na kruhu zavesenom vysoko nad hlavami divákov. Pokojná a poetická skladba plná precítených figúr zaujme jemnou harmóniou.

Akrobacia na kruhu

Detail umelkyne

Už naučení neváhať po vyzvaní moderátorom predstavenia sa rýchlo presúvame k pódiu, kde folklórny súbor predvádza čardáše. Pestré farby divoko víria v radostných tancoch ako kontrast k predchádzajúcemu tichému vystúpeniu akrobatky. A opäť presun k ďalšiemu miestu deja a opäť vzdušný tanec, ešte pokojnejší a poetickejší ako predchádzajúci. Odvážne figúry umocňuje prirodzená krása ľudského tela a záchvevy splývajúcej látky. Zdá sa neuveriteľné, ako sa umelkyňa vo vzduchu udrží a pritom si ešte z látky, na ktorej je zavesená, dotvára obrazce k svojim kreáciám.

Maďarský folklór

Telo a geometria Telo a geometria

Predstavenie pokračuje časťou, ktorí tvorcovia nazvali Prechádzka v parku. Najskôr vysokí ľudia z vysokej spoločnosti predvádzajú tanec na chodúľoch, potom prichádza storočné auto –veterán, z ktorého vystupujú priamo na pódium starý pán so svojou pani sprevádzaní poskakujúcimi psíkmi. Natriasajúcich sa hafanov strieda žonglovanie s palicou a komické vystúpenie dvojice zakončujú piesne ozajstných „los Mexikános“.

Tanec na chodúľoch

Divadlo Nikoli a hafkovia

Los Meksikános

Sprievod cirkusantov nás vedie nazad k trhovisku. Svoje umenie predvádza hltač ohňa a detské akrobatky, ďalšie dievčatá divoko krúžia ohňom pôsobivé ornamenty, stredom sprievodu hrdo kráča juhoamerická lama. Nič nerobí, iba kráča. Blízko trhoviska sa rozbieha voltíž. Veď aký by to bol cirkus bez akrobacie na koňoch? Všade už panuje hlboká tma a len biely kôň s akrobatkami krúži okolo divákov, keď dievčatá predvádzajú jednoduché kreácie. Posledná akrobatka naskakuje priamo z koňa na hrazdu, kde ukazuje svoje ďalšie umenie. Pod ňou dvojica dievčat rozohrá opäť ohnivý tanec – tanec s ohňom. Zaváhal som pri presune pod hrazdu a ujde sa mi miesto už len na okraji, odkiaľ sa nedajú spraviť dobré fotografie. Hádam na budúce.

Blíži sa finále. Presúvame sa k altánku, pouličné osvetlenie pred železničnou stanicou pôsobivo dotvára scénu. Ak som správne pochopil, cirkusová rodina sa po dlhom odlúčení a blúdení svetom opäť stretáva v Košiciach. Poéziu okamihu zobrazuje balet v altánku. Konštrukcia čiastočne bráni vo výhľade, takže z baletu vidím iba časti, kedy dvojica nie je skrytá za stĺpmi. Ale dotvorené čudesným osvetlením stačia na pochopenie príbehu. 

Záverečná scéna sa vracia na úvodné miesto premietania. Na pásoch tkaniny zavesenej na oceľovej konštrukcii kreslia vzdušné figúry akrobati, pred nimi čarujú dievčatá tanec s ohňom spolu s hltačom ohňa, v strede vyhráva živá hudba, ktorá nás sprevádzala celým predstavením. Pribiehajú ostatní účinkujúci, dokráčajú herci na chodúľoch, pristaví sa aj juhoamerická lama.

Scéna v altánku

Balet v altánku Finále

Je koniec. Nasleduje aplauz a lúčenie. Diváci skandujú „ešte, ešte“, herci odpovedajú „zajtra, zajtra“. Chápem ich, po tak náročných vystúpeniach musia byť riadne unavení. Pozerám na hodinky, a neverím, ako rýchlo zbehli dve hodiny. Dynamické vystúpenia plné rôznych a rôznorodých prvkov, akrobacie, tanca, klaunovských trikov, voltíže a ďalších imaginácií dali zabudnúť na čas.

Dušou a dominantou večerného predstavenia boli bez sporu vzdušné tance, už len kvôli nim sa oplatilo prísť. Mne sa osobitne páčilo aj vystúpenie divadla Nikoli a tiež baletná scéna nielen pre samotné pohybové umenie, ale pre celkovú atmosféru vytvorenú osvetlením scény a dymovým efektom.

Pri tak náročnom a v podstate experimentálnom projekte nemožno ustrážiť všetko. Samotný príbeh, základ divadla, ostal akosi zatlačený do úzadia, ako keby bol len umelo vsadený, aby dodal viac či menej cirkusovým vystúpeniam punc divadelného deja. Ani proklamované spojenie s Košicami nebolo veľmi cítiť, stačilo by vymeniť dobové fotografie a príbeh sa mohol stať v ktoromkoľvek inom meste.

Projektu rozhodne treba priznať veľkoleposť. Predstavenia sa odohrávali na deviatich (slovom: deviatich) scénach, medzi ktorými sa diváci museli v tme svižne premiestňovať, odhadom vystupovala aspoň stovka účinkujúcich. Väčšina z nich neboli profesionálni herci, ale amatéri, obyčajní občania Košíc, ktorí sa vo svojom voľnom čase realizujú v rôznych historických či pohybových kluboch. V predstavení vystupovali aj zahraniční umelci z Francúzska, Poľska, Ukrajiny a Česka. Vytvoriť a koordinovať taký divadelný projekt si zaslúži obdiv.

Samotná myšlienka pouličného, presnejšie parkového predstavenia bola nádherne naplnená. Zajtra, v piatok 11. júna, je posledné vystúpenie a ostáva len dúfať, že skupina zo Staromestského divadla Košice pod vedením Ľ. Blaškovičovej, ktorá stálo za celým projektom, nás Košičanov v budúcnosti opäť príjemne prekvapí.

 

Článok venujem fejsbúkovským priateľkám, Katke Raševovej a Ľube Blaškovičovej ako poďakovanie za pozvanie na pôsobivé predstavenie.

Zoznam účinkujúcich nájdete v priloženej brožúre. Foto: E.Kladiva, na premiére 8.6.2010.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Sloboda sa už nedala zastaviť

Strážcovia komunistických privilégií ešte urobili posledný pokus.


Už ste čítali?