V Žiline otvorili výstavu o urýchľovači LHC

Autor: Eduard Kladiva | 12.4.2010 o 11:00 | (upravené 13.4.2010 o 8:47) Karma článku: 11,10 | Prečítané:  2997x

Najväčší urýchľovač častíc na svete beží, síce ešte nie na plné obrátky, ale produkuje priemerne okolo stovky vysokoenergetických zrážok každú sekundu. Údaje o zrážkach, ktoré experimenty na urýchľovači LHC vo výskumnom stredisku CERN pri Ženeve priebežne registrujú, už môžu ukrývať nezvyčajné a doposiaľ neznáme fyzikálne javy. Tieto javy sa ale vyskytujú v zrážkach veľmi zriedkavo. Aby ich existenciu vedci vierohodne dokázali, musia získať miliónkrát viac údajov ako doteraz, čo potrvá minimálne rok.  Na výskumnom programe urýchľovača LHC sa podieľajú aj slovenskí odborníci. Spoluprácu Slovenska s CERN mapuje putovná výstava „Slovenská cesta do mikrokozmu“, pripravená košickými vedeckými a vzdelávacími organizáciami. Výstava podobne ako urýchľovač LHC beží tiež, tentoraz v priestoroch Krajskej knižnice v Žiline.

Panely a exponáty

Slovenská cesta do mikrokozmu

Výstava predstavuje Európsku organizáciu pre jadrový výskum CERN, Veľký hadrónový urýchľovač častíc LHC, príspevok slovenských vedcov do fyzikálnych experimentov ATLAS a ALICE, úspechy slovenských firiem pri stavbe urýchľovača, spôsoby prenosu najnovších vedeckých poznatkov z experimentov priamo do škôl a ďalšie formy spolupráce slovenských organizácií v rámci CERN-u.

Počítače pripojené do CERN-u

Návštevníci uvidia na výstave aj originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN-u slovenskí vedci a inžinieri. Niektoré plne funkčné prístroje boli zapožičané priamo z experimentov. Vystavené exponáty ukazujú, ako slovenskí vedci a inžinieri vedia obstáť v medzinárodnej konkurencii a úspešne sa zapájať do špičkového výskumu.

Premietacia sála

V premietacej sále výstavy si návštevníci môžu pozrieť aj vedecko-populárne filmy o urýchľovači LHC a vedeckých experimentoch v slovenčine, češtine a angličtine. Lektori predvedú záujemcom fyzikálne pokusy s vysokým napätím a elektromagnetickým žiarením. Z počítačov na výstave sa môžu nadšenci pripojiť priamo na experimenty prebiehajúce na urýchľovači LHC a sledovať, ako pracuje urýchľovač aj jednotlivé detektory.

Demonštrácie fyzikálnych pokusov

Vstup na výstavu

Popularizačné prednášky

Každý štvrtok od 16:00 sú v priestoroch výstavy v Krajskej knižnici v Žiline pripravené pre širokú verejnosť popularizačné prednášky o fyzikálnom výskume na najväčšom urýchľovači častíc na svete. Vystúpia na nich slovenskí fyzici, ktorí sa výskumov v CERN priamo zúčastňujú a jednoduchým spôsobom vysvetlia, ako urýchľovač funguje, čo a prečo na ňom vedci skúmajú.

15.4.2010 Mikuláš Gintner z Katedry fyziky Žilinskej univerzity porozpráva, z akých častíc je zložený náš svet a čo o časticiach vieme a nevieme.

22.4.2010 Ivan Melo, tiež z Katedry fyziky Žilinskej univerzity bude hovoriť o motívoch výskumu na LHC a čo vedci môžu a čo nemôžu na urýchľovači objaviť.

29.4.2010 Ivan Králik, vedúci oddelenia Subjadrovej fyziky ÚEF SAV a člen experimentu ALICE, vysvetlí, z čoho sa skladá a ako funguje Veľký hadrónový urýchľovač.

6.5.2010 porozpráva o detektoroch častíc a metódach, akými fyzici elementárne častice pozorujú, Eduard Kladiva, člen výskumného tímu kolaborácie ATLAS.

Účastníci vernisáže

Vernisáž výstavy

Vernisáže výstavy „Slovenská cesta do mikrokozmu“ v Žiline vo štvrtok 8. apríla 2010 sa zúčastnilo viac ako 50 hostí. Výstavu otvorila riaditeľka Krajskej knižnice v Žiline Mgr. Katarína Šušoliaková, hosťom sa prihovoril prorektor Žilinskej univerzity prof. Ing. Michal Pokorný PhD. (na obrázkoch nižšie) a riaditeľ Ústavu experimentálnej fyziky SAV, Doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc.. Ďalej vystúpili Ing. Ladislav Vargovčík, riaditeľ pre obchod a marketing firmy ZŤS VVÚ Košice a RNDr. Alexander Dirner, CSc. vedúci Katedry subjadrovej a jadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Vystúpenie: Katarína Šušoliaková

Vystúpenie: Michal Pokorný

RNDr. Eduard Kladiva, CSc. vo svojom vystúpení shrnul históriu vzťahov Slovenska s CERN a RNDr. Ivan Melo, CSc. porozprával účastníkom vernisáže ako spolupracuje s Európskym laboratóriom časticovej fyziky CERN Katedra fyziky Žilinskej univerzity. Vo volnej diskusii ocenil výstavu nielen dekan Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity prof. Ing. Milan Dado, CSc., ale aj ďalší hostia.

Vystúpenie: Eduard Kladiva

Vystupenie: Ivan Melo

Výstava je prístupná verejnosti v Krajskej knižnici na ulici A. Bernoláka 47 v Žiline od 9.4. do 7.5. 2010, v pondelok až piatok od 8:00 do 18:00, v stredu od 11:00 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 13:00. Vstup na výstavu aj na popularizačné prednášky je zdarma.

Diskusia: Ladislav Vargovčík

Diskusia počas vernisáže

Slovensko je členským štátom CERN od roku 1993. Vedecký výskum na experimentálnych zariadeniach urýchľovača LHC rozšíri naše vedomosti o usporiadaní sveta na najnižšej známej úrovni a naše poznatky o vývoji vesmíru v prvých zlomkoch sekundy po Veľkom tresku. Vedecké tímy zo Slovenska sa podieľajú na programe dvoch experimentálnych komplexov na LHC - ATLAS a ALICE. Veľký hadrónový urýchľovač LHC po počiatočných problémoch úspešne produkuje zrážky častíc pri rekordnej energii 7 TeV (teraelektronvoltov) od 30. marca 2010. Ako skôr predpovedali vedci, žiadna masívna čierna diera, ktorá mala pohltiť našu zemeguľu, nevznikla.

Dieťa a plazma

Výstava je určená predovšetkým študentom a dospelým záujemcom o moderný vedecký výskum, ale svoje si na nej nájdu aj deti. Výstava je súčasťou projektu APVV „Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu“. Na prezentácii výstavy v Žiline spolupracuje aj Krajská knižnica v Žiline (zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj) a Katedra fyziky Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity.

Foto: Eva Kišová, Ivan Kimák, Eduard Kladiva

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Heger: Nespokojný podnikateľ je len Soták, Ficov človek

Pomoc pre koronu vláda nezvýši, v septembri predstaví plán, ako minie miliardy z Fondu obnovy, hovorí minister financií.

Hľadaného Majského vypátrali na pražskej psychiatrii

Podľa lekára nie je schopný akýchkoľvek úkonov, preto zostáva hospitalizovaný.


Už ste čítali?