Je tajomná Žena X nový druh človeka?

Autor: Eduard Kladiva | 25.3.2010 o 11:00 | (upravené 25.3.2010 o 11:31) Karma článku: 13,84 | Prečítané:  5148x

Nový typ prehistorického človeka bol zrejme nájdený v pohorí Altaj na Sibíri. Niekoľko drobných ľudských kostičiek, článku prstu a zubov, pochádzajúce z Jaskyne Denisova, môžu zmeniť školské učebnice o vývoji človeka. Najnovšie vedecké výskumy na Sibíri a v Indonézii, kde boli nájdene pozostatky hobbitov, ukazujú, že popri predchodcoch moderných ľudí a neandertálcoch žili vedľa seba aj ďalšie typy človeka.

Jaskyňa Denisova je vytvorená v skalnom brehu rieky Anuji zhruba 6 km severne od dediny Čornyj Anuj. Vstupný priestor jaskyne má rozmery 9x11 m, z neho pokračujú tri krátke chodby. Jaskyňa Denisova bola miestnym obyvateľom známa dávno. Miestni obyvatelia nazývali jaskyňu Aju Taš (medvedí kameň) a považovali ju za sídlo zlého šamana. Podľa legendy sa menil na čierneho medveďa a pôsobil zle obyvateľom kraja až kým nad ním nezvíťazil biely šaman a nezaklial ho do podoby kameňa. Ruský názov dostala jaskyňa podľa pustovníka staroruskej cirkvi, ktorý v jaskyni žil v druhej polovici 18. storočia.

Denisova jaskyna - vchod

Archeologický a paleontologický výskum jaskyne zahájil v roku 1977 Nikolaj Ovodov, systematický výskum vedie Ústav archeológie a etnografie z Nobosibirska od roku 1982. Počas vykopávok bolo v jaskyni odkrytých cez 20 kultúrnych vrstiev, najspodnejšie patria kultúram mousteriénu a levalloisu. Najstaršia zaznamenaná vrstva odpovedá obdobiu pred 282 tisíc rokmi, kedy v jaskyni žili neandertálci. V jaskyni bolo vykopaných cez 50 tisíc artefaktov, ľudských a zvieracích kostí.

Aj keď výskum v jaskyni pokračuje, jaskyňa je sprístupnená pre turistov ako archeologický pamätník.

Denisova jaskyňa - vstupný priestor

Najnovšie jaskyňu Denisova preslávil kúsok kosti, ktorý bol v jaskyni objavený v roku 2008. Pod vedením Svanta Pääbeho z Oddelenia genetiky Ústavu Max Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku bola urobená DNA analýza pozostatku článku prstu, o ktorom sa vedci pôvodne domnievali, že patril neandertálskej dievčine pomenovanej Žena X. Výsledky výskumu boli publikované 24. marca 2010 v časopise Nature.

Analýzy DNA z mitochondrií ukázali, že ide zrejme o celkom nový poddruh človeka, ktorý žil na Altaji paralelne s doteraz známymi predchodcami moderného človeka a neandertálcami v období pred 30-50 tisíci rokmi. Sekvencie génov Ženy X boli porovnané s 54 vzorkami súčasných ľudí, vzorkou predchodcu moderného človeka z neskorého pleistócenu, ktorý žil na území Ruska, so šiestimi kompletnými vzorkami neandertálskej mitochondrálnej DNA a so vzorkami jednoho šimpanza učenlivého a jedného šimpanza bonono. DNA Ženy X sa odlišuje od DNA moderných ľudí dva razy viacej, ako sa od seba odlišujú DNA neandertálcov a moderných ľudí.

To ale neznamená, že Žena X bola na nižšom stupni vývoja, ako neandertálci. Všetky tri poddruhy žili v oblasti južnej Sibíri paralelne. V rovnakej vrstve, ako kosti nového poddruhu človeka, boli nájdené rôzne artefakty dosvedčujúce kultúrnosť obyvateľov jaskyne – mamutie kosti s ornamentami, mušle, pozostatky prevŕtaného kamenného náramku.

Denisova jaskyna - vyhlad na rieku

Prehistorický človek z Jaskyne Denisova zatiaľ nedostal vedecké meno, lebo vedci sa ešte na jeho klasifikácii neujednotili. Nálezov je veľmi málo a človek z jaskyne Denisova je prvý vývojový typ človeka, ktorý nebol identifikovaný na základe odlišností v stavbe a tvare kostí, ale výlučne na základe analýzy mitochondrálnej DNA. K tak závažnému vyjadreniu o novom druhu človeka potrebujú vedci ďalšie výskumy. Novinári zatiaľ špekulujú o možnom krížení týchto ľudí s neandertálcami alebo dokonca s predkami moderných ľudí. Každému chodí po rozume niečo iné.


Mapa okolia Jaskyne Denisova v pohorí Altaj

Fotografie prevzaté zo serveru www.altaitravel.ru a ru.wikipedia.org

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?