Je tajomná Žena X nový druh človeka?

Autor: Eduard Kladiva | 25.3.2010 o 11:00 | (upravené 25.3.2010 o 11:31) Karma článku: 13,84 | Prečítané:  5169x

Nový typ prehistorického človeka bol zrejme nájdený v pohorí Altaj na Sibíri. Niekoľko drobných ľudských kostičiek, článku prstu a zubov, pochádzajúce z Jaskyne Denisova, môžu zmeniť školské učebnice o vývoji človeka. Najnovšie vedecké výskumy na Sibíri a v Indonézii, kde boli nájdene pozostatky hobbitov, ukazujú, že popri predchodcoch moderných ľudí a neandertálcoch žili vedľa seba aj ďalšie typy človeka.

Jaskyňa Denisova je vytvorená v skalnom brehu rieky Anuji zhruba 6 km severne od dediny Čornyj Anuj. Vstupný priestor jaskyne má rozmery 9x11 m, z neho pokračujú tri krátke chodby. Jaskyňa Denisova bola miestnym obyvateľom známa dávno. Miestni obyvatelia nazývali jaskyňu Aju Taš (medvedí kameň) a považovali ju za sídlo zlého šamana. Podľa legendy sa menil na čierneho medveďa a pôsobil zle obyvateľom kraja až kým nad ním nezvíťazil biely šaman a nezaklial ho do podoby kameňa. Ruský názov dostala jaskyňa podľa pustovníka staroruskej cirkvi, ktorý v jaskyni žil v druhej polovici 18. storočia.

Denisova jaskyna - vchod

Archeologický a paleontologický výskum jaskyne zahájil v roku 1977 Nikolaj Ovodov, systematický výskum vedie Ústav archeológie a etnografie z Nobosibirska od roku 1982. Počas vykopávok bolo v jaskyni odkrytých cez 20 kultúrnych vrstiev, najspodnejšie patria kultúram mousteriénu a levalloisu. Najstaršia zaznamenaná vrstva odpovedá obdobiu pred 282 tisíc rokmi, kedy v jaskyni žili neandertálci. V jaskyni bolo vykopaných cez 50 tisíc artefaktov, ľudských a zvieracích kostí.

Aj keď výskum v jaskyni pokračuje, jaskyňa je sprístupnená pre turistov ako archeologický pamätník.

Denisova jaskyňa - vstupný priestor

Najnovšie jaskyňu Denisova preslávil kúsok kosti, ktorý bol v jaskyni objavený v roku 2008. Pod vedením Svanta Pääbeho z Oddelenia genetiky Ústavu Max Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku bola urobená DNA analýza pozostatku článku prstu, o ktorom sa vedci pôvodne domnievali, že patril neandertálskej dievčine pomenovanej Žena X. Výsledky výskumu boli publikované 24. marca 2010 v časopise Nature.

Analýzy DNA z mitochondrií ukázali, že ide zrejme o celkom nový poddruh človeka, ktorý žil na Altaji paralelne s doteraz známymi predchodcami moderného človeka a neandertálcami v období pred 30-50 tisíci rokmi. Sekvencie génov Ženy X boli porovnané s 54 vzorkami súčasných ľudí, vzorkou predchodcu moderného človeka z neskorého pleistócenu, ktorý žil na území Ruska, so šiestimi kompletnými vzorkami neandertálskej mitochondrálnej DNA a so vzorkami jednoho šimpanza učenlivého a jedného šimpanza bonono. DNA Ženy X sa odlišuje od DNA moderných ľudí dva razy viacej, ako sa od seba odlišujú DNA neandertálcov a moderných ľudí.

To ale neznamená, že Žena X bola na nižšom stupni vývoja, ako neandertálci. Všetky tri poddruhy žili v oblasti južnej Sibíri paralelne. V rovnakej vrstve, ako kosti nového poddruhu človeka, boli nájdené rôzne artefakty dosvedčujúce kultúrnosť obyvateľov jaskyne – mamutie kosti s ornamentami, mušle, pozostatky prevŕtaného kamenného náramku.

Denisova jaskyna - vyhlad na rieku

Prehistorický človek z Jaskyne Denisova zatiaľ nedostal vedecké meno, lebo vedci sa ešte na jeho klasifikácii neujednotili. Nálezov je veľmi málo a človek z jaskyne Denisova je prvý vývojový typ človeka, ktorý nebol identifikovaný na základe odlišností v stavbe a tvare kostí, ale výlučne na základe analýzy mitochondrálnej DNA. K tak závažnému vyjadreniu o novom druhu človeka potrebujú vedci ďalšie výskumy. Novinári zatiaľ špekulujú o možnom krížení týchto ľudí s neandertálcami alebo dokonca s predkami moderných ľudí. Každému chodí po rozume niečo iné.


Mapa okolia Jaskyne Denisova v pohorí Altaj

Fotografie prevzaté zo serveru www.altaitravel.ru a ru.wikipedia.org

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Medirex v univerzitnej nemocnici skončí

Chcem, aby zdravotníci boli konfrontovaní s pohľadom iných na ich prácu,vraví šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava JURAJ KOVÁCS.

DOMOV

Na Slovensku sú desiatky kryptofariem, ťažil aj Glváč

Hoci ministerstvo financií vydalo usmernenie, podnikateľom to nestačí.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?