Nová posila ruskej vedy

Autor: Eduard Kladiva | 5.3.2010 o 7:00 | Karma článku: 13,12 | Prečítané:  3554x

Svet upadajúcej ruskej vedy má novú posilu. Vedecká rada Národnej výskumnej jadrovej univerzity "MIFI" (bývalý prestížny Moskovský inžiniersky fyzikálny inštitút, v sovietskej ére hlavné stredisko vývoja ruských jadrových zbraní a dnes centrálna vzdelávacia inštitúcia jadrového priemyslu Ruskej federácie) udelila čestný doktorát Najsvätejšiemu patriarchovi Moskovskému a celého Ruska Kirillovi. Pri tej príležitosti oboznámil patriarcha Kirill pedagógov a študentov univerzity s najnovšími poznatkami o pôvode vesmíru.

Patriarcha Kirill navštívil včera 4.3.2010 jadrovú univerzitu, aby si prevzal diplom a predniesol prednášku, ktorú prostredníctvom telemostov a videokonferencií prenášali do 8 posluchární. V posluchárňach bolo okolo 400 študentov, ktorých do Moskvy priviezli aj z iných miest s rozvinutým jadrovým priemyslom, napríklad z Obninska a Sarova (v minulosti uzavretá zóna Arzamas-16). Podľa neoficiálnych správ študentského serveru boli študenti vybraní priamo dekanmi jednotlivých fakúlt a boli upozornení, že pokus vyhnúť sa účasti na prednáške patriarchu môže mať vplyv na ich ďalšie štúdium. Iná verzia hovorí, že prístup do auditórií mali iba tí študenti, ktorí sa vopred prihlásili k pravoslávnemu náboženstvu a nikto ich neupozorňoval na prípadné následky.

Rektor MIFI, prof. M.H.Strichanov oznámil zhromaždeným poslucháčom rozhodnutie Vedeckej rady Národnej výskumnej jadrovej univerzity MIFI o udelení titulu patriarchovi Kirillovi a odovzdal patriarchovi  diplom a insígnie čestného doktora Národnej výskumnej jadrovej univerzity MIFI. Kirill neostal funkcionárom univerzity nič dlžný a odmenil pána rektora Strichanova a predsedu Zväzu veteránov univerzity Pogožina vyznamenaniami Svätého blahoverného kniežaťa Daniila Moskovského tretieho (najnižšieho) stupňa. Rektor a študenti potom darovali patriarchovi obrazy s náboženskými motívmi, patriarcha zasa podaroval vedeckej knižnici univerzity výpravnú knihu „Patriarchovia Moskovskí a celého Ruska", zrejme ako osobitný a cenný vklad do rozvoja ruskej jadrovej fyziky.

Patriarcha Kirill v MIFI

Patriarcha Kirill v sprievode rektora MIFI M.H.Strichanova. Foto prevzaté z www.gzt.ru, (C) RIA "Novosti"

Titul honoris causa, čestný doktor vied univerzity, sa udeľuje bez obhajoby vedeckej práce za vynikajúce zásluhy na poli vedy alebo kultúry. Za aké vedecké úspechy Kirill získal titul honoris causa, Vedecká rada univerzity nezverejnila. Patriarcha Kirill vystúpil s vedeckou prednáškou o úlohe vedy a náboženstva v modernom Rusku. Veľkú časť prednášky venoval motívom vedcov skúmať svet a objavovať neznáme, často citoval Einsteina. K citátom ale pripájal vlastné vyhlásenia, napríklad "Veda bez náboženstva je chromá a náboženstvo bez vedy je slepé".

Patriarcha tiež vyhlásil, že veda môže existovať iba preto, lebo Vesmír je usporiadaný, keďže sa riadi zákonmi a tieto zákony sú formulované jazykom matematiky. Názory, že za vznikom a fungovaním Vesmíru nestojí žiadny Rozum, označil za nezmyselné. Usporiadanosť Vesmíru považuje patriarcha za priamy dôsledok tvorenia Umelca a Budovateľa. Vedec je len ten, kto skúma veliké diela Boha.

Po prednáške nasledovala diskusia, kde patriarcha odpovedal na otázky univerzitných pedagógov a študentov.

Roman Alexandrov

Študent Roman Alexandrov sa pýta patriarchu, či nie je hriechom skúmať atóm, keď sa jeho skúmaním stávame takými múdrymi ako sám Boh. Ďalšia otázka sa týkala Internetu, konkrétne, ako sa vyvarovať „špinavého“ obsahu, ktorý sa v internete nachádza.

Je tmava energia demonicka?

Na dotaz jedného zo študentov, či podstata tmavej energie nie je démonická, oznámil patriarcha Kirill zhromaždeným študentom a pedagógom univerzity, že „energiu, tmavú energiu, matériu, antimatériu, hmotu a antihmotu – všetko to vytvoril Boh“. Taktiež čierne diery sú podľa čerstvého čestného doktora vied Kirilla produktom Božieho tvorenia a vedci musia pociťovať zmierenie a bázeň pred akýmkoľvek objektom, ktorý vo vesmíre skúmajú, aj pred čiernymi dierami. Zatiaľ nie je známe, ako sa objav patriarchu Kirilla prejaví na výskumnom programe urýchľovača LHC, kde jednou zo zaujímavých úloh je práve skúmanie mikroskopických čiernych dier.

Na otázku študenta a študentky zo Sarova, v čom vidí patriarcha dedičstvo svätého Serafima Sarovského (1754-1833), patriarcha odpovedal:
„V miestach, kde žil Serafim Sarovský, boli vytvorené prvé vzory jadrových zbraní, vďaka ktorým naša krajina získala možnosť zabezpečiť rovnováhu vojenskej sily. ...
Úmyslom Boha je práve ta sila, ktorá hlúpe ľudské činy obracia k ľudským dôsledkom. A práve to pochopili ruskí jadroví vedci, že všetko prebehlo nie náhodne, ale podľa Božieho plánu (vybudovanie sovietskej jadrovej moci, pozn. prekl.). A tak sa tento zmierený s Bohom starec (Serafim Sarovský, pozn. prekl.) stal ochrancom ľudí, ktorí vytvárali najhroznejšiu zbraň na Zemi. A čo môže byť lepšou rovnováhou, ako taká sila?“ 
„Pokiaľ u nás v Rusku vždy bude tak (zbrane hromadného ničenia budú vyrábané podľa Božieho plánu, pozn. prekl.), zbrane nikomu neuškodia“, dodal patriarcha.

Počas návštevy jadrovej univerzity vysvätil patriarcha Kirill univerzitný chrám v hlavnej budove univerzity.

Patriarcha v jadrovom laboratoriu

Patriarcha pri prehliadke superčistého priestoru v laboratóriu jadrovej univerzity.

Nie všetci študenti sú nadšení spoluprácou univerzitného centra ruskej jadrovej vedy s Pravoslávnym patriarchátom a pripravujú protestnú akciu, na ktorej chcú symbolicky pochovať študenta MIFI. Najväčšie emócie neprebudila ani tak návšteva patriarchu, ale svojvoľné rozhodnutie rektora odstrániť kvôli patriarchovi symbolický pamätník „MIFIčeskogo studenta“ (v preklade „mýtický“ ale aj „legendárny“ študent) zo vstupnej časti univerzity a preniesť ho do zadnej časti areálu. Na mieste obľúbenej sochy dal rektor postaviť veľký kríž iba dva dni pred návštevou patriarchu. Študenti požadujú jasné vysvetlenie rektora k udeleniu doktorátu patriarchovi a k vyhodeniu dlhoročného symbolu školy kvôli krížu.  

Niektoré ruské spravodajské servery označujú udelenie čestného titulu doktora vied Národnej výskumnej jadrovej univerzity MIFI patriarchovi Kirillovi za škandalózne a súčasne prelomové v nástupe pravoslávnej cirkvi k ovládnutiu spoločnosti v Rusku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?