Otvorené dvere vedy

Autor: Eduard Kladiva | 8.11.2009 o 4:00 | Karma článku: 12,97 | Prečítané:  3871x

Povedali: otvorte dvere … tak sme otvorili.

Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied môže odradiť už len svojím názvom. Kto sa odváži vojsť, toho vo všedný deň osloví vo vstupnej hale vrátnik prísnym hlasom: „Za kým idete?“.

Inak tomu bolo v stredu, 4. novembra tohto roku. Vrátnik sa milo usmieval na nezvyklých hostí - detských návštevníkov, žiakov základných a študentov stredných škôl. Jozef Ferencei, vedecký tajomník ústavu, usmerňoval davy záujemcov o fyziku na rôzne miesta v hlbinách ústavu, kde na nich čakali pracovníci ústavu so zaujímavým a pestrým programom.

Výstava o CERN a účasti ÚEF SAV na LHC

Na prízemí hneď vedľa provizórneho bufetu s občerstvením pre návštevníkov, ktorému vládli pracovníčky sekretariátu Henrieta Palková a Valika Beneová, sa časťou putovnej výstavy o Európskom laboratóriu časticovej fyziky CERN a o príspevku ústavu do vedeckého programu LHC prezentovalo Oddelelenie subjadrovej fyziky. Táto výstava bola pripravená v spolupráci so Slovenským technickým múzeom a ďalšími košickými organizáciami. Ivan Králik, Jaroslav Antoš a autor článku porozprávali o výskume na urýchľovačoch a ukázali zvedavcom časti aparatúry, ktorú vyvinuli a vyrobili pracovníci oddelenia pre experimenty ATLAS a ALICE na urýchľovači LHC. Výklad zaujal viac študentov, menších žiakov lákalo pohrať si s výbojmi v plazmovej guli alebo so zemeguľou vznášajúcou sa v magnetickom poli podobne, ako sú častice udržiavané magnetmi v urýchľovači.

Počítačová farma OSF ÚEF SAV - súčasť GRID

Na druhom poschodí mohli návštevníci uvidieť ozajstný kus celosvetovej siete výpočtových centier GRID. Košická počítačová farma (na obrázku vpravo) si ale návštevníkov nevšímala a poctivo spracovávala výpočtové úlohy z rôznych kútov zemegule, ktorými ju zásobovalo nadradené riadiace centrum. Vysvetľovanie museli prevziať pracovníci oddelenia, Ingrid Kuľková a Miloš Straka (na obrázku vľavo).

Bublinová show a povrchové napätie

Na prvom poschodí ústavu predvádzala Lenka Ducárová deťom kúzla s mydlovými bublinami. Popri čarovaní stihla porozprávať aj o povrchovom napätí, aj o molekulách a iných múdrych veciach. Erika Bellová zasa ukazovala deťom kúzla s elektrinou. Práci s deťmi materských škôl a prvých ročníkov základných škôl sa dlhodobo venuje Mária Zentková v rámci programu Pastelková fyzika. Aby uvideli detskí návštevníci výtvory svojich rovesníkov na výstave „Fyzika očami škôlkárov“, museli sa vyštverať až na štvrté poschodie. A čo ... ja sa tam štverám každý deň.

Fyzika očami škôlkárov

Vedľa, v konferenčnej miestnosti Oddelenia fyziky magnetických javov ukazoval Michal Figura návštevníkom rôzne didaktické pomôcky pre vyučovanie fyziky, ktoré si vyrobili sami žiaci košických základných a stredných škôl v rámci projektu Vedecký inkubátor. Na obrázku práve vysvetľuje funkciu zmiešavača farieb. Chlapci, povšimnite si pohľady dievčat uprené na Michala. Staňte sa fyzikmi a dievčatá budú na vás pozerať rovnako obdivne.

Vedecký inkubátor

Deň otvorených dverí na Ústave experimentálnej fyziky SAV sa vydaril. Odhadom si ústav prezrelo 350 návštevníkov, drvivá väčšina v rámci školských exkurzií aj so svojimi učiteľkami. Mnohí sa vypytovali, niekedy aj také odborné otázky, ktoré svedčili o hlbšom poznaní fyziky už v mladom veku.

Den otvorených dverí na OFNT

Nestihol som preto obehnúť všetky laboratóriá, kde sa ďalší kolegovia venovali zvedavým záujemcom o fyziku, preto o nich iba stručne. Tradične bohatý a zaujímavý program pripravili pracovníci Laboratória Centra fyziky veľmi nízkych teplôt - teplôt tak nízkych, že až blízkych absolútnej nule. Návštevníkom predvádzali správanie sa látok pri teplotách kvapalného dusíku aj čudesné vlastnosti vákua, ako pracovník Centra Emil Gažo na staršej fotografii. V laboratóriu supravodivosti zasa ukazovali zaujímavé pokusy Katarína Zmorayová a Martina Šefčíková, v laboratóriu magnetických kvapalín pestovali magnetických ježkov Natália Tomašovičová a Gábor Lancz. Laboratóriom magnetických meraní sprevádzal sám šéf laboratória Ivan Škorvánek.

Ježko z magnetickej kvapaliny

Deň otvorených dverí na Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach sa uskutočnil ako súčasť európskeho Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Tohtoročný 6. ročník sa konal oficiálne v dňoch 2. - 6. novembra. Po celom Slovensku sa uskutočnili desiatky podujatí s vedeckým podtextom aj ďalšie rôznorodé sprievodné podujatia. V Košiciach otvorili svoje dvere záujemcov o vedu aj ďalšie ústavy Slovenskej akadémie vied, v Slovenskom technickom múzeu pripravili rôzne prednášky, Deň otvorených dverí zorganizovali aj na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Množstvo návštevníkov popularizačných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku ukazuje, že o vedu je medzi mladými ľuďmi záujem. Je ale o ňu záujem aj medzi politikmi?

Foto: E. Kladiva a archív ÚEF SAV

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Úškrn, za ktorý expremiér Fico draho zaplatí

Ako by písal český spisovateľ Bohumil Hrabal o slovenskej politike: Niektoré škvrny sa nedajú odstrániť bez porušenia podstaty látky.

KOMENTÁRE

Na Súmračnej započali projekt - Hrádza proti ulici

Plán je jasný: čo najrýchlejšie zložiť vládu a tváriť sa, že je všetko v poriadku.


Už ste čítali?