reklama

V Bratislave o časticiach a urýchľovači

V Bratislave bola otvorená výstava „Slovenská cesta do mikrokozmu“. K videniu je v Múzeu dopravy v Bratislave od 16. 9. do 31. 10. 2009 každý deň okrem pondelka od 10:00 do 17:00, t.j. aj cez víkend.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Výstava je koncipovaná ako popularizačná a vzdelávacia. Panely informujú o CERN-e, výskumných programoch na experimentoch ATLAS a ALICE a rôznych formách spolupráce slovenských organizácií s CERN. Vystavené sú originálne časti vedeckej aparatúry, ktoré navrhli, vyvinuli a dodali do CERN-u slovenskí odborníci. Súčasťou výstavy sú tiež výtvarné práce a multimediálne prezentácie študentov stredných škôl s tematikou časticovej fyziky. Súčasťou výstavy je aj sieť počítačov s internetovým pripojením do CERN-u a ďalších vedeckých centier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre verejnosť je pripravená séria vedecko-populárnych prednášok každý štvrtok o 15:30 v priestoroch výstavy. Slovenskí vedci, priami účastníci výskumu na urýchľovači LHC budú rozprávať o tom, ako urýchľovač funguje, čo skúmajú vedci na experimentoch ATLAS a ALICE, aké fyzikálne javy sa budú na týchto experimentov skúmať. Vstup na prednášky aj výstavu je zdarma. Prvá prednáška je už 17. 9. 2009 o 15:30, prednáša RNDr. Eduard Kladiva na téma: „Ako funguje urýchľovač a detektor častíc“.

V Európskom laboratóriu pre časticovú fyziku CERN pri Ženeve je opätovne pripravený k uvedeniu do prevádzky najväčší urýchľovač sveta LHC (Large Hadron Collider). Svojím výkonom, intenzitou zväzkov a plánovanou energiou častíc, ako aj rozsahom vedeckého programu, predstavuje najväčší vedecký projekt všetkých čias.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po dlhej dobe budovania urýchľovača LHC (projekt bol schválený v decembri 1994) a vyriešení mnohých principiálnych technologických problémov preleteli prvé zväzky častíc celým 27 km dlhým podzemným tunelom urýchľovača minulý rok 10. 9. 2008. Krátko na to, 19. 9. 2008, došlo k závažnej havárii v línii supravodivých magnetov, ktorá si vyžiadala ročnú odstávku urýchľovača. Počas nej boli nielen opravené poškodené časti, ale aj vykonané množstvo testov a kontrolných meraní na nepoškodených magnetoch. Častice začnú v tuneli znova cirkulovať zrejme v polovici novembra.

Výstava bola pripravená ako súčasť edukačno-popularizačného projektu "Cez mikrokozmos k poznaniu makrokozmu", ktorý finančne podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja SR v rámci programu LPP. Na projekte sa podieľa 6 košických organizácií - Ústav experimentálnej fyziky SAV, Prírodovedecká fakulta UPJŠ, Katedra fyziky Technickej univerzity Košice, Slovenské technické múzeum, Centrum volného času - Regionálne centrum mládeže Košice a firma Cryosoft s r.o. Bratislavskú výstavu pripravili v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. 

ILO (Industry Liaison Officer) je označenie pre zástupca Slovenska v CERN, ktorý má na starosti spoluprácu s priemyslom a transfer technológií z CERN-u na Slovensko. Ako jednu zo sprievodných aktivít výstavy pripravil slovenský ILO – Ing. Štefan Molokáč, CSc. v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR, Ministerstvom školstva SR, Agentúrou na podporu podporu výskumu a vývoja a Zväzom priemyselných výskumných a vývojových organizácií na 24. septembra 2009 (štvrtok) informačný deň s názvom “Možnosti využitia aktivít CERNu v podmienkach podnikateľských subjektov Slovenska“. Cieľom podujatia bude najmä propagácia komerčných aktivít CERNu medzi slovenskými podnikateľmi a výmena pragmatických informácií, ako sa úspešne zapojiť do dodávok pre špičkový výskumný ústav.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Otvorenie vernisáže
Otvorenie vernisáže 

Otvorenie vernisáže

Vernisáže výstavy „Slovenská cesta do mikrokozmu“ dňa 16.9.2009 sa zúčastnil prof. RNDr. Ján Pišút, DrSc. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK Bratislava, ktorý sa začiatkom 90-tych rokov významnou mierou zaslúžil o prijatie Slovenska do prestížneho vedeckého centra CERN, a Ing. Jaromír Jezný, generálny riaditeľ firmy VVÚ ZŤS, ktorá svojimi robotmi prispela k úspešnému uloženie magnetov urýchľovača, za čo získala ako jedna zo siedmich firiem na svete ocenenie Zlatý hadrón (ktorý tiež môžu návštevníci uvidieť na výstave). Výstavu otvoril riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach, Ing. Eugen Labanič.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Prof. J. Pišút rozpráva o výskume v CERN-e


Dr. P. Striženca z experimentu ATLAS spovedá Slovenský rozhlas

V priebehu vernisáže boli ocenení aj študenti stredných škôl, ktorí boli úspešní v súťaži multimediálnych prezentácií vyhlásenej rámci projektu Mikrokozmos. Víťazmi súťaže boli Michal Guza s témou „Jadrová fyzika“ a Lukáš Kasič s prezentáciou „Základy jadrovej fyziky“ obaja z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach, na druhom mieste skončili Marek Antolík (s prácou Detekcia častíc) a Lukáš Žemľa (Supravodivosť), zhodou okolností tiež obaja z rovnakej školy, z Gymnázia Javorová v Spišskej Novej Vsi. 
Čestné uznanie získali Ján Hoffman z Gymnázia Alejová, Košice, Marek Klučár z Gymnázia Javorová Spišská Nová Ves a Adrián Seman z Gymnázia Opatovská v Košiciach. Celkovo sa do súťaže zapojilo 40 študentov, z toho 22 postúpilo do hodnotiaceho kola.

Víťazi súťaže multimediálnych prezentácií si prevzali ocenenia
Víťazi súťaže multimediálnych prezentácií si prevzali ocenenia 

Víťazi súťaže multimediálnych prezentácií si prebrali ocenenia


Bratislavčania a návštevníci Bratislavy, srdečne vás pozývame na výstavu oboznámiť sa s tajuplným svetom častíc a kvarkov a dozvedieť sa napríklad, prečo mikroskopické čierne diery, ktoré možno budú vznikať v experimentoch na urýchľovači LHC, nemôžu pohltiť zemeguľu. 



Foto: Gabriela Szabová, Múzeum dopravy Bratislava

Eduard Kladiva

Eduard Kladiva

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

robotník vo vede, dobrodruh na dôchodku, insitný fotograf, papučový jaskyniar, teoretický romantik.Jednou vetou na Twitteri Zoznam autorových rubrík:  MikrokozmosLHC a CERNUdalosti vo vedeSvet vzdelávaniaPodzemný svetKošické zaujímavostiDotyky s umenímVýlety do minulostiSvet úvahSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu